Fetalla täytetyt suippopaprikat
Fetalla täytetyt suippopaprikat ovat herkullinen ja värikäs kasvisruoka, jossa yhdistyvät paahdetun paprikan makeus ja täytteen suolainen kermaisuus. Tofu, feta ja tuorejuusto muodostavat mehevän täytteen, ja viimeistely paahdetuilla pinjansiemenillä kruunaa annoksen. Tarjoile vihreän salaatin kanssa kevyenä lounaana tai lisukkeena.
Ainesosat
2pussi | Närpiön Vihannes suippopaprikoita |
1kpl | Närpiön Vihannes chili |
100g | fetajuustoa |
100g | maustettua tuorejuustoa (esim. yrtti tai aurinkokuivattutomaatti) |
100g | kiinteää tofua |
1kpl | valkosipulinkynsi |
50g | babypinaattia |
2rkl | sitruunamehua |
0,5ruukku | persiljaa |
0,5tl | suolaa |
0,5tl | mustapippuria |
2rkl | öljyä |
2rkl | pinjansiemeniä |
Annosta
Tee näin:
- Kääri tofu talouspaperiin tai puhtaaseen keittiöliinaan. Aseta sen päälle kevyt paino ja annan kuivua 15 minuuttia.
- Leikkaa suippopaprikan päältä noin 0,5 sentin paksuinen osa pois koko paprikan pituudelta ja poista siemenet sekä kalvot. Ota leikattu osa talteen ja asettele paprikat uunivuokaan leikkauspinta ylöspäin.
- Hienonna valkosipuli, chili ja paprikoista pois leikattu kansi. Kuullota ne pannulla tilkassa öljyä. Lisää pinaatti ja kypsennä, kunnes pinaatti pehmenee. Siirrä kulhoon odottamaan.
- Murenna kuivattu tofu sekä 50 g fetaa ja lisää ne kulhoon. Hienonna persilja Lisää myös tuorejuusto, sitruunamehu, hienonnettu persilja ja mustapippuri. Sekoita tasaiseksi massaksi. Mausta suolalla ja pippurilla.
- Täytä paprikat. Murenna loput fetasta täytteen päälle. Pirskottele pinnalle hieman oliiviöljyä.
- Paista 200 asteisessa uunissa noin 20–25 minuuttia, kunnes paprikat ovat pehmenneet ja feta on saanut väriä.
- Viimeistele paahdetuilla pinjansiemenillä. Tarjoile vihreän salaatin kanssa.
Katso lisää reseptejä
Vinkkaa paras kasvisreseptisi
Onko sinulla kasvisreseptiä, jota jokaisen tulisi kokeilla? Laita hyvä kiertämään ja kerro salaisuutesi muillekin lisäämällä resepti www.kasvisreseptit.fi sivustolle.
Voit kirjautua ja syöttää reseptisi alla olevan painikkeen kautta.