6 underbara efterrätter i glas – fräscht, vackert och enkelt
En efterrätt som serveras i glas gör varje måltid lite festligare. De är vackra att se på, enkla att servera i portionsstorlek – och framför allt en njutning att äta.
På den här sidan hittar du sex olika efterrätter som passar perfekt att lägga upp i glas. Kombinationerna bjuder på fräschör, kryddighet och len sötma – med smaker som känns rätt för vinterns mysiga stunder och högtider.
Oavsett om du dukar till advent, jul, nyår eller bara vill bjuda på något litet extra, är en dessert i glas ett säkert kort. Det enda du behöver är några fina glas – resten handlar om smak och stämning.
Nya idéer. Nya smaker. Recepten du inte vill missa.
Upptäck smaker som överraskar - Vegetariska recept och säsongstips som gör matlagningen roligare. Två gånger i månaden, direkt till din inbox.
Kasvisreseptit.fi
Välkommen till den vegetariska matens värld, där smakupplevelser blomstrar och kreativiteten flödar på tallrikarna! Den här webbplatsen är fylld med inspirerande vegetariska recept som lockar dig att prova nya smaker och modigt kliva in i köket. Vi tror att vegetarisk mat kan vara läcker, näringsrik och framför allt rolig!






